leden

Jakým rizikům čelí děti na internetu?

Většina z nás si pamatuje, jak nám rodiče říkali, abychom se před školou nebavili s cizími lidmi, natož s nimi sedali do auta. Stejná pravidla platí i na internetu. Jen s tím rozdílem, že nebezpečí již nečíhá před školou, ale na sociálních sítích, messengerech (programech pro posílání zpráv) nebo chatech v on-line hrách.


Zatímco výrazně staršího muže by většina rodičů domů, natož do pokojíčku své dcery, nikdy nepustila, díky kameře a videím na YouTube či TikToku se do soukromí, mnohdy poměrně intimního, mohou snadno dostat úplně cizí lidé.


Statistiky Linky bezpečí v rámci projektu Bezpečně na netu ukazují, že právě obtěžování cizí osobou a komunikace se sexuálním kontextem patří mezi nejčastější případy, se kterými se děti na Linku bezpečí obracejí. Poměr dívek a chlapců je přitom 2 : 1.


V připravovaném filmu dokumentaristy Víta klusáka s názvem "V síti" si tři zletilé slečny založily profily na sociálních sítích, kde tvrdily že jim je 12 let. Během následujících 10 dnů je kontaktovalo 2 458 mužů. Opět se potvrdilo, že pokud si náctiletá slečna založí profil na sociální síti, existuje velká šance, že ji velmi brzy začnou kontaktovat cizí muži. Pokud si pak s takovýmto člověkem začne psát, obvykle se už do 15 minut konverzace stočí na sexuální tématiku.

Partneři projektu
Jaké připravujeme výstupy? Nudné letáky nečekejte :)
ilustrace a komixové příběhy

Menším dětem chceme informace předávat jednoduše a zábavně, spolupracujeme proto se svělým ilustrátorem.

články s praktickými tipy

Rodičům budeme přinášet jedoduché a praktické návody, jak dětem s bezpečným používáním internetu poradit.

akreditované kurzy pro učitele

Vždy je dobré, když je učitel připraven a ví si rady. Třeba pokud ve své třídě narazí na nepříjemnou kyberšikanu.

besedy a debaty s hosty

Články a rady na webu jsou fajn. Nejlepší je ale hovořit osobně. Proč by to nemohlo být neformální a zábavné? Děti přeci vychováváme všichni, třeba i známé osobnosti.

edukační videa

Můžeme se stavět na hlavu, stejně naše rady děti číst nebudou... Proto pro ně připravujeme zábavná videa, spolupracovat s námi budou studenti středních škol Prahy 5.

zábavné přednášky

Žádné strašení a "nalejvárna". Připravili jsme filmy v kině, divadelní představení i čtení pohádek pro nejmenší. Chceme zkrátka, aby to všechny bavilo.