leden

Jakým rizikům čelí děti na internetu?

Většina z nás si pamatuje, jak nám rodiče říkali, abychom se před školou nebavili s cizími lidmi, natož s nimi sedali do auta. Stejná pravidla platí i na internetu. Jen s tím rozdílem, že nebezpečí již nečíhá před školou, ale na sociálních sítích, messengerech (programech pro posílání zpráv) nebo chatech v on-line hrách.


Zatímco výrazně staršího muže by většina rodičů domů, natož do pokojíčku své dcery, nikdy nepustila, díky kameře a videím na YouTube či TikToku se do soukromí, mnohdy poměrně intimního, mohou snadno dostat úplně cizí lidé. Statistiky Linky bezpečí v rámci projektu Bezpečně na netu ukazují, že právě obtěžování cizí osobou a komunikace se sexuálním kontextem patří mezi nejčastější případy, se kterými se děti na Linku bezpečí obracejí. Poměr dívek a chlapců je přitom 2 : 1.


V připravovaném filmu dokumentaristy Víta klusáka s názvem "V síti" si tři zletilé slečny založily profily na sociálních sítích, kde tvrdily že jim je 12 let. Během následujících 10 dnů je kontaktovalo 2 458 mužů. Opět se potvrdilo, že pokud si náctiletá slečna založí profil na sociální síti, existuje velká šance, že ji velmi brzy začnou kontaktovat cizí muži. Pokud si pak s takovýmto člověkem začne psát, obvykle se už do 15 minut konverzace stočí na sexuální tématiku.

Manipulace, při které se online útočník pod falešnou identitou snaží získat intimní fotografie nebo dosáhnout osobního setkání se nazývá kybergrooming. Tématu se budeme podrobně věnovat v březnu, kdy má film “V síti” také premiéru.

U dospívajících dětí další z největších rizik představuje odeslání intimního videa či fotek. V tomto případě se obětí častěji stávají chlapci, pro které je atraktivní kráska dostupnější než jejich vrstevnice. Výměnou za fotky chlapce jim ráda zašle své fotky v plavkách, spodním prádle či vybraných partií - co na tom, že jsou to fotky někoho cizího stažené z internetu. Účel je splněn, vydírání a zastrašování může začít...

Obsah, který do světa online odesíláme už nikdy nezmizí a je snadno zneužitelný. Říkáme, že za sebou necháváme tzv. digitální stopu. Tématu se budeme podrobně věnovat v dubnu.

Podle posledního průzkumu EU Kids Online se jen 28 % dětí svěří svým rodičům s tím, že je něco znepokojilo. Ještě méně se jich pak na rodiče obrátí s prosbou o radu, když se něco reálně stane. Například když pošlou někomu svoji intimní fotku. Zvlášť, pokud se tak stane v noci. Zkuste proto naučit své děti, že se na Vás mohou obrátit o radu či pomoc i tehdy, když se jim něco přihodí na internetu. A pokud z nějakého důvodu se nechtějí svěřit Vám, mohou o pomoc požádat Linku bezpečí či učitele ve škole. Důležité je si takto závažné věci nenechávat pro sebe.

Další zajímavé články: