únor

Kyberšikana

Šikana je mezi dětmi od nepaměti. Pokud mluvíme o kyberšikaně, často se nejedná o nové věci, ale o odraz vývoje a rozšíření moderních technologií, díky kterým dnešní děti prožívají své dětství online.


Ukázat to lze na následujícím příkladu. U dívek je poměrně běžné uzavírání přátelství BFF (Best Friends Forever, tedy nejlepší přátelé navždy). Ne všechna přátelství však trvají věčně a dosud nejlepší kamarádky se spolu po čase pohádají. Zatímco dříve takovéto přátelství často skončilo větou typu „Už s tebou nebudu nikdy bavit.“, dneska se místo toho bývalá kamarádka vyloučí ze skupiny na Messengeru a WhatsAppu a daná skupina se přejmenuje např. na „Holky 4. A bez Aničky“. Zde je pak již jen krůček k tomu, aby se v takové skupině Anička začala pomlouvat.

Příběh Simony a Kiany ukazuje na podobný problém na Instagramu. Většina mladých lidí má sice na svých profilech dobře nastaveno soukromí, zároveň však mají na této druhé nejpopulárnější síti (po YouTube) často hned několik účtů, z nichž jeden bývá určen jen pro několik málo kamarádek. Pokud se pak jedna kamarádka z jakéhokoliv důvodu „naštve“ a některou z fotek zveřejní, může se snadno stát cílem šikany. Ať již té klasické, nebo virtuální.

Technologie jim dávají pocit anonymity, díky které se nenávistné příspěvky píší mnohem snadněji. Na rozdíl od šikany je ale velmi těžké se před kyberšikanou schovat. Posměšky a urážky šířené přes sociální sítě či messengery děti dostihnou nejen ve škole, ale i doma. I z tohoto důvodu bychom se měli snažit omezit čas, který děti na sociálních sítích tráví včetně stanovení hodiny, po které by již neměly mobilní telefon používat.

V souvislosti s Instagramem se lze mezi mladými lidmi setkat i s případy, kdy celá třída nahlásí něčí fotku či účet jako závadný a daná síť jej pak zablokuje. Byť tato blokace (tzv. ban) může být v některých případech neodůvodněná, těžko se lze proti ní bránit. Nejen z tohoto důvodu bychom proto měli děti učit, že lajky a srdíčka nejsou vše a uznání a popularitu lze získat i jinak, než zveřejňováním příspěvků na sociálních sítích.

Se zneužitím fotek se setkáváme i u závažnějších případů kyberšikany, ve kterých hrají hlavní roli intimní fotky vylákaných (především z dospívajících chlapců) pohlednou dívkou, se kterou se však nikdy nesetkali. Získaná fotka se pak stane záminkou pro vydírání. Ať již finanční (pošli mi do rána 100 dolarů, nebo to video zveřejním), nebo plnění různých úkolů, jak ukazuje i seriál #martyisdead. V obou případech zkušenosti ukazují, že útočník takovéto video prakticky nikdy nezveřejní.

Pokud se však děti do takovéto situace dostanou, je nutné, aby věděly, že se mají na koho obrátit, ať již jste to vy rodiče, sourozenci, učitelé nebo třeba Linka bezpečí. Klíčové je, aby si vše nenechávaly pro sebe. Pak se totiž tlak může stupňovat.