duben

Digitální stopa a reputace

S každým použitím vyhledávače, každým kliknutím, každou zveřejněnou fotkou na Instagramu či každým postem na Facebooku po sobě na internetu zanecháváme někdy více, jindy méně dohledatelnou stopu.

To, jak se v online světě prezentujeme, vytváří naši image. Na základě našich aktivit jsme poté hodnoceni nejen v osobním, ale i v profesním životě. Digitální stopa toho o nás dnes totiž řekne mnohem více než samotný životopis. Na rozdíl od lidí internet informace nezapomíná a celosvětová síť je schopna je vydat i po několika letech. Jednoduché pravidlo říká, že informace, která se jednou na Internetu objeví, už nezmizí. Veselá fotka z firemního večírku sice může nad ránem pobavit naše internetové přátele, otázka však je, zda připadne vtipná i nám poté, co odezní účinky alkoholu a my s čistou hlavou přijdeme opět mezi kolegy.

Jednoduché pravidlo říká, že informace, která se jednou na Internetu objeví, už nezmizí.

Pokud ve sladkých devatenácti budeme protestovat proti týrání zvířat, sdílet fotky z happeningů pořádaných přímo na farmách na sociálních sítích, kde zároveň zanadáváme na "strašné" policisty, kteří nás vyháněli, je otázkou, jak se na podobné výstupy bude za pár let dívat např. potravinářská firma, ve které se budeme ucházet o zaměstnání. Pro zloděje pak doslova pohádkové informace představují statusy o tom, že jsme právě v Praze na letišti a chystáme se odletět do Řecka k moři, selfie s novou televizí či vánočními dárky nebo informace o našem novém autě včetně podrobností a fotky, ze které lze určit (např. podle tzv. metadat) informace o tom, kde obvykle parkujeme.

Své následky mohou mít i videa, kterými se již žáci prvního stupně snaží dostat mezi známé YouTubery či musery na stále populárnějším TikToku. To, co nám připadne vtipné ve čtvrté třídě, nám bohužel za tři roky připadne trapné. Mezitím se ale takové video může snadno stát zdrojem škodolibých a posměšných komentářů, které jeho autorovi rozhodně na sebevědomí nepřidají. Své by o tom mohla vyprávět Oldřiška Pilařová, která v roce 2014 natočila dnes již téměř legendární video, ve kterém hledala kluka z autobusu, do kterého se podle svých slov ihned zamilovala. Toto video se rychle stalo nechtěným hitem českého internetu a začaly na něj vznikat parodie. To mladé dívce bohužel k vysněné lásce nepomohlo, spíše naopak. Přestože se do odstraňování videa aktivně pustili rodiče i po šesti letech jej lze najít. Úplně vymazat digitální stopu je totiž téměř nemožné.

Digitální stopu a reputaci však nevytváříme jen my sami. Bohužel není výjimkou, když ji dnešním dětem začnou hned po narození psát jejich rodiče. Po chvíli hledání na Instagramu snadno objevíme profily maminek, které nadšeně sdílejí, jak si jejich "kuřátko" právě umazalo pusu od kašičky či vyčůralo (v lepším případě) do nočníku. Pokud pak narazíme na fotku nahého batolete na koupališti, u které je přidaný komentář "Už od malinka slintá na koupališti po ženských a zvedá sukně figurínám v obchoďáku. Jsem zvědavá, co mě čeká ve školce :o)", nezbývá než si položit otázku, co toto "kuřátko" čeká, až dospěje do školního věku a jeho spolužáci takovýto příspěvek objeví.

Zvažme co na internetu publikujeme. Pokaždé, když máme nutkání něco nového sdílet si napřed řekněme, zda bychom to zveřejnili na nástěnce v práci či na billboardu na ulici. Pokud ne, takováto informace jednoduše na internet nepatří!

Rozhodně bychom také neměli podlehnout dojmu, že pokud něco sdílíme jen pro přátele, případně v uzavřené skupině (např. v messengeru), zůstane to jen mezi námi. Způsobů, jak se taková fotka může dostat ven, je bohužel celá řada. A nejen náctiletí by se v této souvislosti měli zamyslet nad tím, že ne všechna přátelství jsou věčná a to, co mělo zůstat jen mezi pár kamarádkami, se pak např. z pomsty může snadno rozšířit dál.

Odhalení naší digitální stopy lze znesnadnit rovněž dalším nastavením soukromí. Pokud máte někdy pocit, že se vám u článků zobrazují reklamy právě na to, co jste vy nebo někdo z rodiny nedávno na Internetu hledali, je na čase ve svém prohlížeči vymazat cookies. Pro prohlížení zároveň můžete využít anonymní okno, které digitální stopu pomáhá významně omezit.

Jak vypadá vaše digitální stopa v současnosti? Stačí si chvíli vygooglit své jméno a připojit třeba město nebo další údaje. Určitě se objeví pár vašich fotografií nebo další informace... Jedná se o sice o low-level techniku, ale pro představu to stačí.

Jakým příspěvkům se na sítích raději vyvarovat?

Kontroverzní příspěvky Ať už jste příznivcem jakékoliv politické strany či extremistického hnutí, je to jen a jen vaše volba. To, jak moc to dáváte najevo na sítích může bohužel negativně ovlivnit nahlížení na vás ze strany potenciálního zaměstnavatele a vašich přátel (pokud s vašimi názory nesouhlasí).

Ilegální aktivita Sdílení jakékoliv vašeho jednání, které je za hranicemi zákona (například ničení majetku, ublížení na zdraví, šíření hoaxů atd.) může mít velmi negativní následky. Není vyloučeno, že se o vás bude zajímat i Policie ČR.

Pomluvy, nadávky a urážky Konflikty obecně na sociální sítě dle našeho názoru nepatří (neplatí v případě, pokud jste v právu a chcete upozornit na nekalé jednání a tím ochránit možné budoucí oběti). Nikdy nevíte, jak si váš příspěvek druhá strana vyloží.

Všeobecné stěžování či pesimismus Sociální sítě vznikly hlavně za účelem lidi spojovat a bavit. Pokud budete neustále sdílet negativní příspěvky, přátelé vám budou spíše ubývat.

Fotografie Všichni máme dozajista inkriminující fotografie, které nechcete ukazovat světu. Velký pozor bychom si měli dát na posílání těchto fotografií nejbližším přátelům – nikdy nevíte, kam se mohou časem dostat. Doporučujeme taky zrevidovat vaše staré příspěvky a příspěvky s vámi od přátel. Takřka všechny sítě nabízejí kontrolu soukromí – tedy možnost schvalování příspěvků.

Jak si budovat pozitivní digitální stopu?

Přemýšlejte Raději si dvakrát promyslete, zda příspěvek opravdu chcete publikovat (jestli je v symbióze s vaší „image“) a zda vám nemůže v budoucnu nějak uškodit.

Nastavení soukromí Využijte možnosti nastavení soukromí na jednotlivých sítích a filtrujte, komu všemu chceme příspěvky ukazovat.

Omezte tvorbu digitální stopy Pomocí nástrojů (například Cyberdust) můžete tvorbu vaší digitální stopy částečně omezit. Také se můžete na internetu pokusit pohybovat anonymně a to nejen pomocí anonymního okna – tipy naleznete tady.

Jak napravit špatnou digitální reputaci?

I když příspěvek například ze sociálních sítí smažete (nebo někdo jiný za vás), v paměti internetu zůstane. V případě, že se jedná o opravdu kompromitující obsah, máte dle legislativy EU právo na jeho vymazání - tzv. Right to be forgotten.